2016 m. vasario 16 d., antradienis

Klasikinis vengriškas guliašas

   Vasario 16. Šventė. Aišku, kad šventė, tik ji naminė ir namuose, nes ligos mūsų vis dar niekaip nenori palikt. Na, bet tai irgi ne bėda. Kai visi namie - tai irgi šventė. Mums :) Ryte susikėlę ir papusryčiavę prigulėme prie pagranduko... Vyrui sakau: ką šiandien valgysim? Klausimas kaip ir normalus, bet... O tai ką gi valgysim? Galų gale aš jam sakau: noriu ale guliašo su bulvių koše. O prieš akis kažkas panašaus ką brolienė skaniai padaro. Man taip neišeina. Tiesą sakant, niekad ir nebandžiau ir net neklausiau kaip :D Būna skanu ir tuo džiaugiuosi :) Na ir pasvarstymai apie dienos meniu :D - baigėsi. Gal po pusvalandžio ateina brangiausias ir sako: ir aš noriu guliašo. Viskas. Nuspręsta. Toliau aš nesikišau, tik nuorodą pirštu parodžiau googlo platybėse...


Reikės:

500 g jautienos
2 raudonos paprikos (nebūtinai raudonos)
2 dideli svogūnai
4 didesnės bulvės
1 didesnis čili pipiras
4 česnako skiltelės
4 dideli bryzeliukai lašinukų arba 80 g taukų (kitąkart sakėm pakepinsim ir išgriebsim mėsiukus, o
                                                                          paliksim tik ištirpusius taukus)
3 didesni pomidorai
1L jautienos sultinio (naminio arba kubeliais)
2 a.š. kmynų (nedėjom, nes kai kas jų nemėgsta :D )
lauro lapeliai, šv.grūsti pipirai ir druska

   ''Geriausias puodas guliašui yra špižinis arba ketaus, puodą reikia gerai įkaitinti ir sudėti lašinukus arba taukus, kad ištirptų, o tada sudėti griežinėliais pjaustytus svogūnus ir kokias 5 min. pakepinti, nustačius vidutinę ugnį. Kai svogūnai apkepė, tuomet reikia sudėti jautienos gabaliukus, supjaustytus 2cm*2 cm jautienos kubeliais.
   Po svogūnų iš karto eina paprikų ir jautienos eilė. Padidinti ugnį ir pakepinti dar 5 min. neuždengus puodo.
   Kai jau mėsa su paprikomis apkepė, metas sudėti susmulkintus česnaką, čili ir kmynus (nedėjom), viską patroškinti apie 5min.

   Ugnį reikia sumažinti ir įpilti vandens tiek, kad apsemtų, kaip kad nuotraukoje žemiau (nuotraukos neradom. Vyras įpylė puodelį. Paskui jį sėkmingai išsėmė. Nusprendėm, kad pilti vandens - neverta). Troškinti apie 15min. neuždengus puodo.

   O dabar sudėti kubeliais supjaustytus pomidorus ir bulves.  
   Šioje vietoje reikia sudėti šv. grūstus lauro lapelius ir pipirus,  druską. Viską atsargiai išmaišyti ir troškinti dar 15 min. 
   Na ir dabar laikas supilti jautienos sultinį. Aš panaudojau šaldytą jautienos sultinį ( labai patogu, prisiviri puodą stipraus sultinio ir susipilstęs į stiklainiukus užsišaldyti - labai praverčia!) arba galima panaudoti kitokį sultinį (ką mes ir padarėme). Troškinti apie 45 - 60 min. Svarbu, kad skystis tik apsemtų visus ingredientus, nors kita vertus, tai šiek tiek ir skonio reikalas.
   Kai jau viskas išsitroškino, supilstyti į lėkštes ir patiekti. Prie guliašo tinka duona, skrebutis ar kitoks užkandis iš tešlos. Bon appetit!

P.S.: dar galima pridėti pomidorų pastos porą šaukštų, jis suteiks šiokio tokio rūgštumo ir daugiau raudonumo  ;)"
    Viskas. 10 balų.

2016 m. vasario 3 d., trečiadienis

"Napoleonas"

   Turbūt jau tampa tradicija vyrui gimtadienio proga iškepti naują tortą :D Gerai pagalvojus, turbūt pats skaniausias tortas iš visų tortų. Na, bent jau kol laukiausi antro stebuklo - šitas reikalas buvo nepakeičiamas :D Aišku, po jo rezultato, aš labai atsargiai jau su tortais elgiuosi... :D Bet ne apie tai čia aš :D

 ...kąsnelis...
   Taigi, apie tortą... Radau aš jį čia. Nepamenu nei kada, nei kur kažko ieškojau ir radau. Paskaičius nusprendžiau, kad galbūt kadanors :D Ir štai, tas "galbūt kadanors" puikuojasi mano tortų sąraše. 

Reikės:

Tešlai:
250 g sviesto
200 g grietinės
žiupsnelio druskos
1 kiaušinio
9 valg.š. su kaupu kvietinių miltų (~350g) (šaukštas šaukštui nelygu - orientavausi pagal gramus)

Kremui:
500 ml pieno
250 g cukraus
1 pakutis vanilinio cukraus (maždaug 2 a.š.)
1 v.š. miltų
1 v.š. bulvių krakmolo
2 kiaušinių
200 g kambario temperatūros sviesto

    Gaminimas. Didelės lentos vidury, ar ant kito nemažo paviršiaus (pvz. stalo) suberiame tešlai skirtus miltus, imame burokinę tarką ir vis pamiltuojant sutarkuojame iš šaldytuvo išimtą sviestą. Tada viską kapojam dideliu peiliu iki smulkių kruopelių. Miltų-sviesto masėje padarome duobutę, beriame druską, dedame pusę kiaušinio ir pusę grietinės, ir vėl viską kapojame peiliu, kol, maždaug, susimaišo. Tada sudedame likusį kiaušinį ir grietinę ir vėl kapojame. Gerai sukapotus trupinius rankomis suspaudžiam į rytulį, jį padalinam į 6 - 8 (dariau 8, nes tik dabar pamačiau, kad būtų užtekę ir 6 :D) lygias dalis, padarome delno dydžio blynelius, suvyniojame kiekvieną į maistinę plėvelę ir padedame į šaldytuvą mažiausiai 2 valandoms.
    Po 2 valandų imame po vieną blynelį ir kočiojame tiesiai ant kepimo popieriaus, kiek galima ploniau (2 - 1 mm). Gali prireikti pabarstyti miltais. Iškočiotą blyną apipjauname pagal norimą dydį (iškočiojus gavosi neperdideliausi blynai, tai panaudojau 19cm skersmens lėkštę, nes kepiau iš vienos porcijos). Nuopjovas paliekam ir viską perkeliam  į skardą. Kepame iki 200'C įkaitintoje orkaitėje kol lengvai parunda (maždaug 10-12min.).
    Iškepę papločiai truputį susitraukia, deformuojasi. Kuo jie daugiau išsipučia, tuo geriau, susidaro daugiau sluoksnių.
    Per tas 2 valandas, kol tešla būna šaldytuve, galime išsivirti kremą: pieną užkaičiame, cukrų, miltus ir krakmolą sumaišome, tada įmaišome paplaktus kiaušinius ir vanilinį cukrų. Gautą tyrelę plona srovele pilame į verdantį pieną ir gerai maišome. Maišant paverdame ~5 min ir atvėsiname iki kambario temperatūros.
    Kambario temperatūros minkštą sviestą išplakame mikseriu iki purumo, tada plakant vis dedame po šaukštą išvirtos atvėsusios masės. Kartais įtarkuoju truputį citrinos žievelės (aš nedėjau, kažkaip nusistačius prieš tas visas žieveles :D).
    Ant padėklo, tortinės ar lygios lėkštės dedame paplotį lygiąja puse į apačią, tepame kremu ir dedame kitą paplotį pūslėta puse į apačią, truputį paspaudžiame. Taip surenkame visą tortą. Visi kiti papločiai dedasi pūslėta puse į apačią. Vieną sluoksnį man patinka pertept juodųjų serbentų ar spanguolių uogiene (dėjau juodųjų serbentų uogienę, ir ne vieną sluoksnį, o į kelis sluoksnius "pataškydama", nes man taip skaniau). Surinkto torto viršų ir šonus taip pat aptepame kremu (reikia prisimint, kad sviestas kambario temperatūroje minkštas, ir gali tiesiog čiuožti nuo sienų, kas man ir atsitiko. Tada įkišau į šaldytuvą ir kai truputį apstingo - gražiai pataisiau (tai dariau, kai jau tortas buvo pilnai padarytas)). Tada sutrupiname keptas nuopjovas ir tais trupiniais apibarstome ir torto viršų, ir šonus. Dedame į šaldytuvą nors per naktį,  kuo ilgiau šaldytuve stovi, tuo skanesnis.

    Ką tik surinktas (truputėlį nučiuožusiais šonais, kurie po kiek laiko buvo grąžinti į reikiamą padėtį :D)

   Puošiame miltiniu cukrumi, kakavos milteliais, ar kaip sugalvojam, prieš tiekdami, nes stovint ornamentai sudrėksta.

   Puoštas trupinukais. Nors!, ne visai... Papuoštas keptomis žuvytėmis iš tos pačios tešlos. Tik - jas pirmiausia gražiai sukroviau ant torto, o paskui teko apibarstyti trupinukais. Žuvytės - pasislėpė... :D Nieko tokio, juk dabar - pats viduržiemis :D Žuvytės po ledu - taip vyrui ir pasakiau :D

   Vienas iš lengvai pagaminamų tortų. O visąlaik galvojau, kad "Napoleonas" - totalus kosmosas :D

   Ir dar ką galiu pasakyti... Nu nieko nebus, reikia vėl pradėt draugaut su fotoaparatu, nu nes kitaip nepatinka vaizdas man nors tu ką :D