2014 m. gegužės 4 d., sekmadienis

"Uždarytas" upėtakis

   Senas, geras, pamirštas ir labai skanus receptukas :)

   Iškepti upėtakį orkaitėje nėra lengva. Jo, kaip ir daugelio žuvų, mėsa yra švelni, ypatingo skonio, tačiau kepdami ją galime sugadinti ir ji taps sausa bei sprangi. Pernelyg aukšta temperatūra, ilgas kepimo laikas - dideli žuvies priešai. Nors žuvų mėsa vandeninga, tačiau orkaitėje kepama žuvis gali labai greitai prarasti sultis. Geriausia žuvį "hermetiškai uždaryti", kad apvalkalas saugotų ją nuo perkaitimo, neleistų išgaruoti žuvies sultims.


   Žuvį kepant tešloje, sukuriamas tas ypatingas mikroklimatas, kurio ir reikia, kad žuvis būtų ypatinga. Taip kepamas upėtakis nepraranda savo sulčių nė lašo.
   Norėdami hermetiškai iškepti upėtakį, pirmiausia jį turime išvalyti. Nuskutame žvynus, išimame vidurius, žiaunas, viską gražiai išvalome ir nusausiname servetėle. Upėtakio nesūdome, nebarstome pipirais, tą padarysime kitaip nei įprasta.
   Dabar turime paruošti tešlą. Iš karto pasakysiu: tešla neskirta valgyti, jis bus labai sūri ir neskani, jos paskirtis kita - saugoti žuvį.
   Į dubenį įberiami dvi saujas rupios druskos. Jos nepagailėkite, druska sūdys žuvį kepimo metu, nes mes upėtakio juk nesūdėme. Įberiame ir šviežiai grūstų pipirų. Nepamirštame ir kitų prieskonių - imame šviežių bazilikų ir raudonėlių (tinka ir džiovinti), juos smulkiai sukapojame ir dedame į dubenį, kuriame yra druska ir pipirai.


   Tada į dubenį įberiame miltų ir viską sumaišome. Įmušame vieną arba du kiaušinius (pagal tai kiek upėtakių kepsime ir kiek reikės tešlos), išmaišome ir minkome tešlą. Jei reikia, įberiame dar miltų (kepant daugiau nei vieną upėtakį, visko dėjome daugiau).
   Išminkę tešlą, ją padalijame į dvi dalis. Kiekvieną dalį iškočiojame ant miltais pabarstyto stalo.
   Vieną iškočiotą tešlos dalį tiesiame į aliejumi pateptą skardą. Sudedame upėtakius ir juos užklojame kita tešlos dalimi. Tešlą aplink upėtakius apspaudžiame pirštais, o nereikalingą tešlos dalį nupjauname. Kadangi tešloje yra pakankamai druskos ir prieskonių, tad upėtakis kepimo metu pasisūdys ir įgaus ypatingą aromatą.


   Tešlą patepame plaktu kiaušiniu ir kišame į iki 180-200'C įkaitintą orkaitę. Žuvį kepame  20 min (mūsų kepami upėtakiai buvo ne maži, tai kepėme 30min). To pakanka.


   Upėtakį galima skanauti ir vieną, tačiau daug skaniau - su padažiuku.


   Padažą gaminame paprastai: labai smulkiai supjaustome pomidorus, alyvuoges, česnaką (kai apkepa pomidoras su alyvuogėm) ir juos pakepiname ant alyvuogių aliejaus.
   Štai ir viskas :) Skanaus :D
   Tiesa, ilgesniam laikui, pvz. per naktį, nederėtų palikt upėtakio tešloje - persisūdo :)

   P.s. Erikute, čia tau atsakymas į klausimą: tu ką, valgyt nebegamini?

Naudojamės žurnalo "Žvejys ir žuvis" kulinarinėmis idėjomis :)

2 komentarai:

  1. na sita reiks butinai pabandytk, kaip tik saldytuve turim upetakiu...

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. ...skanus reikalas :) Mastau, kad Kucioms - bus pats tas :)

      Panaikinti

Ieškoti šiame dienoraštyje